'Sanat ve kahve Molecule Coffee’de buluşuyor'

Akaretler’de bulunan Molecule Coffee, süregelen butik kahveciliğe bambaşka bir boyut kazandırıyor. Elbette bu farklılığın yegâne mimarı Molecule Coffee’nin kurucusu Kerime Soytogay. Sanat ve tasarımla iç içe bir çocukluk geçirdiğini vurgulayan Soytogay, mekânını şu açıklamalarla tanımlıyor: “Molecule, bilinçli ve heyecanlı bir üretim sürecinde çay, kahve ve sanat bileşeni olarak doğdu.”

Cam ve seramik tasarımcısı olan Kerime Soytogay, kendisini “daha çok desen üzerine yoğunlaşmış ve bu konuda farklı teknikler kullanmayı seven bir sanat anlayışım var” ifadeleriyle tanıtıyor. Başarılı birçok firmaya tasarımlar yapan Soytogay, arkadaşlarıyla birlikte nitelikli kahveyle tanışmalarının kendileri için bir dönüm noktası olduğunu ifade ediyor. “Kahve ilginç bir evreni olan, merkeze aldığınızda etrafını pek çok entelektüel unsurla donatarak birbirinden güzel hayat tarzları yaratabilirsiniz. İnsanları bir araya getiren, odaklayan, sosyalleştiren, eğlendiren, dinlendiren ve hayal güçlerini tetikleyen etkilere sahip olabilen bir gıda ürünü” açıklamalarıyla ‘kahve’ye net bir tanım getiriyor. Gel zaman git zaman nitelikli kahveciler, sahipleri ve çalışanlarıyla kurulan dostlukların, ürün ve üretim süreçlerini paylaşabilinen, sunulabilinen bir evren-mekân yaratma heveslerini yükseltiyor. Kendi kaynaklarıyla kahve sever bir işletmeci ve bir metalürji mühendisiyle birlikte üç kişi kolları sıvıyor ve Kasım 2016’da Molecule yolculuğu başlıyor.

“Adını ilk keşfettiğimizdeki mutluluk bize geniş ufuklar açtı”

Molecule sürprizlerle dolu adeta ayrı bir evren. Tasarımcı ve sanatçıların yegâne eserlerini içinde barındıran mekân, aynı zamanda kahveye dair her konuyu misafirlerine sunuyor. Soytogay, “Hepimiz kahveyi çok seviyoruz. Onda da üzüldüğümüz nokta, daha henüz keşfedilmeden hemen öğrenildiği zannedilerek tüketilmeye çalışılması. Türkiye’de giderek artan çok sayıda mekânlar var, belki de bizim gibi. Fakat iyi kahve yok denecek kadar az. Dünyada da yeni aslında. Örneğin kahve sağlık ilişkisinde herkes farklı konuşuyor. Ama biz de diyoruz ki ‘hangi kahve?’ Hazır kahve bana göre bir fast food ürünü. Kahveninse endüstriyeli ve butiği var. Butik üretici, kavurucu, işletmeci endüstriyeli taklit ederse zaten başarısız olur. Anlam olmaz yapılan işin. Adını ilk keşfettiğimizdeki mutluluk bize geniş ufuklar açtı” ifadeleriyle kahvecilik hakkında fikirlerini paylaşıyor.

“Sermaye değil bilgi ve emek merkezli bir girişimiz”

Her zaman daha iyisini sunmaya çalıştıklarının altını çizen başarılı girişimci, Molecule Coffee hakkında şu ifadelere yer veriyor: “Sermaye değil bilgi ve emek merkezli bir girişimiz. Rekabetçi değil dayanışmacı olmayı daha doğru buluyoruz kendi açımızdan. Ekimizi de aynı marka duruşu ve ruha dâhil etmeye çalışıyoruz. Ürün çeşitliliğini bol tutarak aslında her bir ürünü ancak Molecule’de yiyebileceğiniz türden özel tutmaya çalışıyoruz. Menümüz yemeğinden tatlısına, kahvesinden çayına, tasarımına dek pek çok ürün ihtiva ediyor.” Teknikler ve özen ile adeta kahveyi moleküllerine ayırdıklarını ifade eden Kerime Soytogay, sözlerine şu ifadelerle son veriyor: “Molecule’ün daha çok bir müdavim mekânı olması sayesinde güzel arkadaşlıklar oluştu. Bu kültürün kaynaşmasının artarak devam etmesini diliyorum.”
Vişnezade Mahallesi, Şair Nedim Cd. 25/A, 34353 Akaretler - Beşiktaş/İstanbul, Türkiye

90541850 26 75

Haftanın 7 günü 10.00 / 23.30 saatleri arası açıktır.